Fandom's Favorite Fursuit Fracas 2007

Från WikiLurv
Hoppa till: navigering, sök
Fandom's Favorite Fursuit Fracas
Fandom's Favorite Fursuit Fracas 2007
Fandom's Favorite Fursuit Fracas 2008
Fandom's Favorite Fursuit Fracas 2009


Det första årliga Fandom's Favorite Fursuit Fracas hölls 2007 och var organiserad av Exile Huscoon och Rhett Foxcoon. 176 fursuits blev nominerade till tävlingen, och blev slumpmässigt indelade till 16 olika "regioner" med 11 fursuits i varje. Vinnaren i varje region avancerade till Topp 16. Regionerna blev kallade efter de 16 fursuits som hade fått högst antal nomineringar under nomineringsprocessen.

Preliminära omgångar hölls inte detta år (för att minska ned de 176 deltagande till en turnering på 128), vilket lämnade många tomma platser i första omgången och flera dräkter gick automatiskt vidare till andra omgången. I en sällsynt situation hade Loriana avancerat direkt till tredje omgången, eftersom den fursuit hon skulle ha mött i den andra omgången hade dragit sig tillbaka. Från och med FFFF 2008 så hålls preliminära matcher för att fylla en mer balanserad turnering.

I slutändan blev det Frazzle som vann mot finalisten Sophie Cabra med en liten marginal på 13 röster. Lucky Coyote och Takala blev utslagna i Topp 4; och Takala skulle ta sig till Topp 4 igen året därpå.

Topp 16[redigera]

Topp 16 FFFF Kvartsfinaler FFFF Semifinaler FFFF Final
                           
13-18 augusti            
 Jase Husky  134
20-25 augusti
 Te'  126  
 Jase Husky  125
13-18 augusti
   Takala  139  
 Takala  159
27 augusti - 1 september
 Cary Caribou  103  
 Takala  125
13-18 augusti
   Sophie Cabra  126  
 Vincent  127
20-25 augusti
 Sophie Cabra  129  
 Sophie Cabra  133
13-18 augusti
   Tcheebo  130  
 Twinkie Otter  93
3-8 september
 Tcheebo  167  
 Sophie Cabra  122
13-18 augusti
   Frazzle  135
 Frazzle  139
20-25 augusti
 Yippee  120  
 Frazzle  145
13-18 augusti
   Kiowolf  118  
 Kiowolf  152
27 augusti - 1 september
 Banshee  106  
 Frazzle  138
13-18 augusti
   Lucky Coyote  118  
 Kodi  129
20-25 augusti
 Silver Huskywolf  131  
 Silver Huskywolf  118
13-18 augusti
   Lucky Coyote  147  
 Sinatra  131
 Lucky Coyote  133  


Regioner[redigera]

Jase Husky-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Jase Husky   
28-30 juni
 -bye-     
 Jase Husky  89
   Geronimo  46  
 Geronimo  67
28-30 juni
 Blaze Darkarma  27  
 Jase Husky  91
   Greifer  79  
 Ronin Otter   
28-30 juni
 -bye-     
 Ronin Otter  49
   Greifer  85  
 -bye-   
6-8 augusti
 Greifer     
 Jase Husky  102
   King Elliott  81
 Avery   
28-30 juni
 -bye-     
 Avery  66
   Kchierath  63  
 Taibu  38
28-30 juni
 Kchierath  55  
 Avery  45
   King Elliott  124  
 Saberkitty  40
28-30 juni
 King Elliot  54  
 King Elliott  94
   Camper  38  
 -bye-   
 Camper     

Te'-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Tzup   
2-4 juli
 -bye-     
 Tzup  78
   Zagar  64  
 Samantha Kemple  17
23-25 juli
 Zagar  77  
 Tzup  90
   Autumn Vixen  80  
 Autumn Vixen  59
2-4 juli
 Vicky Rabbit  34  
 Autumn Vixen  86
   Boswell  55  
 -bye-   
6-8 augusti
 Boswell     
 Tzup  69
   Te'  116
 Greypaws   
2-4 juli
 -bye-     
 Greypaws  119
   Sierra  21  
 -bye-   
23-25 juli
 Sierra     
 Greypaws  71
   Te'  98  
 Fursuit drog sig ur  
2-4 juli
 MehndiX    
 MehndiX  50
   Te'  89  
 -bye-   
 Te'     

Nekomon-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Nekomon   
2-4 juli
 -bye-     
 Nekomon  55
   Takala  85  
 Marshall  29
23-25 juli
 Takala  64  
 Takala  131
   Panda  38  
 SemJay   
2-4 juli
 -bye-     
 SemJay  60
   Panda  81  
 -bye-   
6-8 augusti
 Panda     
 Takala  92
   Scritch  90
 Zeke   
2-4 juli
 -bye-     
 Zeke  53
   Scritch  87  
 Scritch  65
23-25 juli
 Cocoa  29  
 Scritch  115
   Rennie  54  
 Fursuit drog sig ur  
2-4 juli
 Zig Zag    
 Zig Zag  47
   Rennie  95  
 -bye-   
 Rennie     

Yappy Fox-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Milo   
2-4 juli
 -bye-     
 Milo  76
   KuddlePup  66  
 Red-Tailed Hawk  19
23-25 juli
 KuddlePup  75  
 Milo  98
   Mirawais  71  
 Mirawais  48
2-4 juli
 Spiked Punch II  46  
 Mirawais  127
   Velvet  15  
 -bye-   
6-8 augusti
 Velvet     
 Milo  82
   Cary Caribou  102
 Godiva   
5-11 juli
 -bye-     
 Godiva  62
   Chuckles  85  
 -bye-   
23-25 juli
 Chuckles     
 Chuckles  72
18-20 juni
   Cary Caribou  98  
 Playfox  31
5-11 juli
 Cary Caribou  82  
 Cary Caribou  105
   Yappy Fox  43  
 -bye-   
 Yappy Fox     

Vincent-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Vincent   
5-11 juli
 -bye-     
 Vincent  99
18-20 juni
   EagleBeagle  49  
 EagleBeagle  
26-28 juli
 Fursuit drog sig ur    
 Vincent  95
   Dex  78  
 Dex   
5-11 juli
 -bye-     
 Dex  100
   Epoxi Husky  49  
 -bye-   
6-8 augusti
 Epoxi Husky     
 Vincent  113
   Neo PanTyger  71
 Rainrat   
5-11 juli
 -bye-     
 Rainrat  44
18-20 juni
   Far Raptor  101  
 Horatio  43
26-28 juli
 Far Raptor  68  
 Far Raptor  68
18-20 juni
   Neo PanTyger  101  
 Neo PanTyger  99
5-11 juli
 Renkairu  14  
 Neo PanTyger  76
   Skuff Coyote  70  
 -bye-   
 Skuff Coyote     

Cake-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Amran   
5-11 juli
 -bye-     
 Amran  58
18-20 juni
   Oz Kangaroo  89  
 Oz Kangaroo  84
26-28 juli
 Aiden Raccoon  30  
 Oz Kangaroo  74
18-20 juni
   Sophie Cabra  102  
 Tseatah  98
5-11 juli
 Zelwulf  16  
 Tseatah  62
   Sophie Cabra  86  
 -bye-   
6-8 augusti
 Sophie Cabra     
 Sophie Cabra  105
   Cake  78
 Fursuit drog sig ur   
 -bye-     
 Fursuit drog sig ur   
   Loriana     
 -bye-   
26-28 juli
 Loriana     
 Loriana  33
18-20 juni
   Cake  140  
 Nugget  64
5-11 juli
 Nessa  48  
 Nugget  54
   Cake  96  
 -bye-   
 Cake     

Clorox Lion-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Clorox Lion   
9-11 juli
 -bye-     
 Clorox Lion  94
18-20 juni
   Rhea  55  
 Red Fox  54
26-28 juli
 Rhea  57  
 Clorox Lion  104
   Summer Vixen  67  
 Summer Vixen   
9-11 juli
 -bye-     
 Summer Vixen  105
   Aoi Kitsune  39  
 -bye-   
6-8 augusti
 Aoi Kitsune     
 Clorox Lion  78
   Twinkie Otter  106
 Qmick Husky   
9-11 juli
 -bye-     
 Qmick Husky  46
18-20 juni
   Twinkie Otter  100  
 Chester  48
26-28 juli
 Twinkie Otter  66  
 Twinkie Otter  104
18-20 juni
   Sniffer  68  
 BlueNeko  82
9-11 juli
 Sharky  31  
 BlueNeko  68
   Sniffer  79  
 -bye-   
 Sniffer     

Lace Aurora-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Blooper   
9-11 juli
 -bye-     
 Blooper  62
18-20 juni
   Wolftail  86  
 Wolftail  90
26-28 juli
 Graafen  23  
 Wolftail  72
21-23 juni
   Tcheebo  98  
 Tcheebo  85
9-11 juli
 Aragorn  31  
 Tcheebo  107
   Duncan Roo  44  
 -bye-   
6-8 augusti
 Duncan Roo     
 Tcheebo  105
   Roger A. Fox  79
 Roger A. Fox   
9-11 juli
 -bye-     
 Roger A. Fox  134
   Snapd Werepoodle  13  
 -bye-   
26-28 juli
 Snapd Werepoodle     
 Roger A. Fox  97
21-23 juni
   Walden  73  
 Brigus  21
9-11 juli
 Walden  92  
 Walden  85
   Lace Aurora  63  
 -bye-   
 Lace Aurora     

Frazzle-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Frazzle   
9-11 juli
 -bye-     
 Frazzle  113
21-23 juni
   Lacy Sabertooth  36  
 Chengdu  43
30 juli - 1 augusti
 Lacy Sabertooth  72  
 Frazzle  123
   TaniDaReal  54  
 Cobb   
9-11 juli
 -bye-     
 Cobb  44
   TaniDaReal  104  
 -bye-   
9-11 augusti
 TaniDaReal     
 Frazzle  155
   JD Puppy  95
 Markus   
12-14 juli
 -bye-     
 Markus  79
21-23 juni
   Lenny Mutt  56  
 Lenny Mutt  76
30 juli - 1 augusti
 Shadow  38  
 Markus  82
21-23 juni
   JD Puppy  96  
 Fursuit drog sig ur  44
12-14 juli
 Tiki  70  
 Tiki  43
   JD Puppy  93  
 -bye-   
 JD Puppy     

Yippee Coyote-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Jafra   
12-14 juli
 -bye-     
 Jafra  68
21-23 juni
   Calamity Cougar  70  
 Kiyo  33
30 juli - 1 augusti
 Calamity Cougar  84  
 Calamity Cougar  124
21-23 juni
   Bumper  54  
 Al Bear  48
12-14 juli
 Bumper  65  
 Bumper  67
   Merashallan  66  
 -bye-   
9-11 augusti
 Merashallan     
 Calamity Cougar  117
   Yippee Coyote  132
 Snazzles   
12-14 juli
 -bye-     
 Snazzles  102
   Windmist  31  
 -bye-   
30 juli - 1 augusti
 Windmist     
 Snazzles  66
21-23 juni
   Yippee Coyote  108  
 Paddlefoot Wolf  57
12-14 juli
 Jenna Vixen  58  
 Jenna Vixen  38
   Yippee Coyote  94  
 -bye-   
 Yippee Coyote     

Duke-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Duke   
12-14 juli
 -bye-     
 Duke  79
21-23 juni
   Yakeo  56  
 Lucky Wolf  52
30 juli - 1 augusti
 Yakeo  65  
 Duke  111
   Durango Dingo  67  
 Durango Dingo   
12-14 juli
 -bye-     
 Durango Dingo  103
   Foxglove  31  
 -bye-   
9-11 augusti
 Foxglove     
 Duke  126
   Kiowolf  133
 Faolan   
12-14 juli
 -bye-     
 Faolan  110
21-23 juni
   Niiku  25  
 Ysengrin  53
30 juli - 1 augusti
 Niiku  61  
 Faolan  48
25-27 juni
   Kiowolf  127  
 Kiowolf  125
12-14 juli
 Wraith Dragon  27  
 Kiowolf  81
   Quasi Skunk  54  
 -bye-   
 Quasi Skunk     

Khir Moonclaw-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Timduru   
16-18 juli
 -bye-     
 Timduru  86
25-27 juni
   Banshee  88  
 Banshee  128
30 juli - 1 augusti
 Fursuit drog sig ur  24  
 Banshee  120
25-27 juni
   Scruff E. Coyote  59  
 Annabelle  51
16-18 juli
 Scruff E. Coyote  100  
 Scruff E. Coyote  118
   Kelsey  53  
 -bye-   
30 juli - 1 augusti
 Kelsey     
 Banshee  141
   Red Wolf  110
 Shenandoah   
16-18 juli
 -bye-     
 Shenandoah  87
   Jabari  79  
 -bye-   
30 juli - 1 augusti
 Jabari     
 Shenandoah  55
25-27 juni
   Red Wolf  123  
 Red Wolf  98
16-18 juli
 Violet  56  
 Red Wolf  119
   Khir Moonclaw  53  
 -bye-   
 Khir Moonclaw     

Champ-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Champ   
16-18 juli
 -bye-     
 Champ  108
25-27 juni
   Nbowa  65  
 Nbowa  78
2-4 augusti
 PDawg  74  
 Champ  78
   Kodi  115  
 Kodi   
16-18 juli
 -bye-     
 Kodi  114
   Dynamite  62  
 -bye-   
9-11 augusti
 Dynamite     
 Kodi  129
   Ashes  117
 Georgia Belle   
16-18 juli
 -bye-     
 Georgia Belle  46
25-27 juni
   Cosine  128  
 Fursuit drog sig ur  54
2-4 augusti
 Cosine  96  
 Cosine  81
25-27 juni
   Ashes  110  
 Lord Ryven  39
16-18 juli
 Ashes  112  
 Ashes  104
   Grynn  69  
 -bye-   
 Grynn     

Exile Huscoon-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Yagfox   
16-18 juli
 -bye-     
 Yagfox  86
25-27 juni
   Fyrefang  89  
 Fyrefang  137
2-4 augusti
 Gutter  13  
 Fyrefang  94
25-27 juni
   Takitapup  102  
 Kingsford  99
16-18 juli
 Velkro Tiger  50  
 Kingsford  62
   Takitapup  114  
 -bye-   
9-11 augusti
 Takitapup     
 Takitapup  97
   Silver Huskywolf  152
 Lasrach   
19-21 juli
 -bye-     
 Lasrach  62
   Caspian  105  
 -bye-   
2-4 augusti
 Caspian     
 Caspian  61
25-27 juni
   Silver Huskywolf  135  
 Silver Huskywolf  88
19-21 juli
 Tumbleweed  64  
 Silver Huskywolf  110
   Exile Huscoon  58  
 -bye-   
 Exile Huscoon     

Sinatra-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Sinatra   
19-21 juli
 -bye-     
 Sinatra  100
28-30 juni
   Byakko  70  
 Byakko  102
2-4 augusti
 Cornwall  32  
 Sinatra  104
   Apollo  92  
 Apollo   
19-21 juli
 -bye-     
 Apollo  120
   Belic Bear  48  
 -bye-   
9-11 augusti
 Belic Bear     
 Sinatra  169
   Sweettart  83
 Lobowolf   
19-21 juli
 -bye-     
 Lobowolf  59
28-30 juni
   Sweettart  110  
 Sweettart  117
2-4 augusti
 Spiked Punch I  19  
 Sweettart  101
28-30 juni
   Huskybutt  89  
 Winterwolf  63
19-21 juli
 DarkRage  72  
 DarkRage  79
   Huskybutt  86  
 -bye-   
 Huskybutt     

Lucky Coyote-regionen[redigera]

Första omgången Andra omgången Regionsemifinal Regionfinal
                           
           
 Brace Bear   
19-21 juli
 -bye-     
 Brace Bear  73
28-30 juni
   Aerak  95  
 Aerak  75
2-4 augusti
 Thumper  59  
 Aerak  94
28-30 juni
   Tilt Longtail  96  
 Tilt Longtail  91
19-21 juli
 Furbo  41  
 Tilt Longtail  97
   Radjin  72  
 -bye-   
9-11 augusti
 Radjin     
 Tilt Longtail  104
   Lucky Coyote  149
 Aerofox   
19-21 juli
 -bye-     
 Aerofox  46
   Twitch Da Woof  121  
 -bye-   
2-4 augusti
 Twitch Da Woof     
 Twitch Da Woof  61
28-30 juni
   Lucky Coyote  135  
 Foxwell  95
19-21 juli
 Cizkaro  39  
 Foxwell  51
   Lucky Coyote  119  
 -bye-   
 Lucky Coyote     


Hela eller delar av denna sidan har översatts från WikiFur. Originalartikeln återfinns på Fandom's Favorite Fursuit Fracas 2007. Listan över skribenter finns på sidans historik. Liksom på WikiLurv, så omfattas texten på WikiFur av CC-BY-SA och GNU FDL.